یکی از راه‌های افزایش دایره لغات

یکی از کارهای مهمی که برای بهبود مهارت تسلط کلامی انجام می‌شود، افزایش دایره لغات است. اولین بار در درس دامنه‌ واژگان فعال بود که با این موضوع آشنا شدم  و شروع به تمرین نوشتن لغات کردم تا ذخیره‌ی واژگان خودم را افزایش دهم.

نوشتن از روی کلمات و اصطلاحاتی که در کتاب‌ها می‌خوانم، کم‌کم باعث شد تا به لغاتی که خودم به‌کار می‌برم حساس شوم. همین حساس شدن نیز باعث شده تا تمرین بیشتری انجام دهم.

از طرفی خیلی برایم لذت‌بخش است وقتی می‌خواهم کلمه‌ای را به‌کار ببرم، لحظه‌ای از خودم سؤال کنم: «آیا لغت مناسبی را به‌کار برده‌ام؟» یا «آیا لغت دیگری می‌شناسم که بتواند مفهومی که در ذهن دارم، بهتر منتقل کند؟»

به‌هرحال فکر می‌کنم قدم زدن در دنیای کلمات و دقت کردن به آنها باعث علاقه به آنها می‌شود. علاقه‌ای که موجب می‌شود تا کلمات را با دقت بیشتری انتخاب کرد و به‌کار برد.

اخیراً با سایت ویراستاران آشنا شده‌ام. راستش را بخواهید تجربه‌ی اولین برخورد با این سایت، برای من خیلی دلنشین و دوست‌ داشتنی بود. سایت ویراستاران در اولین آشنایی، به کاربر یک هدیه می‌دهد. برای دریافت این هدیه می‌توانید در اولین مراجعه به این سایت، ایمیل خود را وارد کنید تا صفحه‌ی دریافت هدیه برای شما ایمیل شود.

حالا این هدیه چیست؟

فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی

این فرهنگ جامع در قالب فایل Excel و Word است و شامل واژگانی مترادف در یک گروه معنایی و واژگان متضاد است.

مسلماً آشنایی با کلمات هم‌معنا و متضاد باعث می‌شود تا کم‌کم دایره لغات گسترده‌تری پیدا کنیم و به این شکل هنگام نوشتن یا حرف زدن لغت کم نیاوریم.

برای همین چند روزی است که زمان هرچند کوتاهی را صرف گشتن در میان واژگان هم‌معنا و متضاد در این فرهنگ جامع می‌کنم و علاوه‌بر دیدن هم‌معنای لغاتی که به‌صورت مداوم آنها را به‌کار می‌گیرم، به لغاتی که برای من جدید هستند نیز دقت می‌کنم.

البته قصد ندارم که همه‌ی آنها را یاد بگیرم و به‌خاطر بسپارم، چون واقعاً تعداد آنها خیلی زیاد است. ترجیحاً کلماتی را یادداشت و مرور می‌کنم که احساس کنم در ذهن و زبانم بهتر و راحت‌تر جاری می‌شوند و می‌توان در نوشته‌ها و حرف‌های رسمی و غیررسمی خودم از آنها استفاده کنم.

پی‌نوشت: اگر فرصت کردید، پیشنهاد می‌کنم به سایر بخش‌های سایت ویراستاران نیز نگاهی بیاندازید. به‌نظرم برای افرادی که علاقه‌مند به مهارت تسلط کلامی هستند و خوب نوشتن یکی از دغدغه‌های آنهاست، مطالب خواندنی و آموختنی خوبی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌نوشته‌های طاهره خباری