کلیپ: جدال برای زندگی

طی چند روز گذشته فرصتی دست داد تا مستند سیاره زمین ۲ (Planet Earth II)، ساخته‌ی دیوید اتنبرو را به‌طور کامل ببینم.

در این مستند اتنبرو طی هفت قسمت، به جزیره‌ها، کوه‌ها، جنگل‌ها، بیابان‌ها، علفزارها و شهرها رفته و زندگی موجودات ساکن در این مناطق را به تصویر می‌کشد. زندگی که هر لحظه‌ی آن توأم با تهدیدها و فرصت‌هایی است.

تهدیدهایی که اگر نتوان بر آنها غلبه کرد، چیزی جز مرگ وجود نخواهد داشت و فرصت‌هایی که اگر به‌درستی از آنها استفاده شود، آسایش و رفاه به‌همراه خواهد داشت.

در هر یک از قسمت‌های جذاب این مستند نیز جدالی زیبا و تماشایی بر سر زنده ماندن میان برخی حیوانات، به تصویر کشیده شده است.

یکی از زیباترین و دلهره‌آورترین این جدال‌ها برای من جدالی است که بین ایگوانا تازه از تخم بیرون آمده و مارها بود.

جدالی که برخی از آنها با شکست مواجه می‌شود و تاوانی برابر از دست دادن زندگی ایگوانا و پاداشی به شکل یک غذای خوشمزه و لذیذ برای مارها دارد. اما برخی دیگر از جدال‌ها مانند فراری معجزه‌آسا است و نویده دهنده‌ی شروع زندگی برای ایگوانا است.

پی‌نوشت: پیشنهادم این است که اگر به تماشای مستند‌های حیات وحش علاقمند هستید، دیدن کامل این مستند را از دست ندهید.

3 دیدگاه در “کلیپ: جدال برای زندگی

 1. در وهله اول چقدر ترسناک بود. وقتی از اولین ثانیه هایی که میخوای مسیر زندگیت رو آغاز کنی، مارهای بالغ قصد جانت رو میکنند.
  تا چند سال پیش از دیدن صحنه های شکار در حیات وحش کلی عصبانی می شدم و می گفتم کاش به یک طریقی می تونستم حساب اون شکارچی رو کف دستش بگذارم، اما کم کم فهمیدم که این موجودات بخشی از اکوسیستم هستن. در این اکوسیستم بهم پیوسته، هر موجودی در عین اینکه شکارچیه، شکار هم هست و دخالت عامل خارجی مثل انسان ممکنه کل اکوسیستم رو دچار مشکل کنه.
  الان یک لحظه به فکرم خطور کرد که همین نگرش رو میشه به جوامع انسانی هم داشت. یعنی در محیط کار یا جامعه مون، به جای اینکه گروهی رو ظالم و گروهی رو مظلوم بدونیم، بجای دیدن رئیس زورگو و کارگر بی نوا بجای دیدن اختلاس گرها، دزدها و … و حرص خوردن، همه رو بصورت یک اکوسیستم ببینیم و تحلیل کنیم..
  من از وقتی کتاب پیچیدگی رو خوندم، و از وقتی متوجه شدم که حیوانات در بسیاری از زمینه ها بهتر از انسان ها تکامل یافتن، زندگی حیوانات برام جالب شده.
  در رابطه با پیچیدگی قصد دارم مستند Through the Wormhole رو ببینم و بعد از اون هم سراغ سری مستندهای دیوید اتنبرو می رم.
  ممنون که این کلیپ رو با ما به اشتراک گذاشتی

  1. خودم که بار اول این قسمت از مستند رو دیدم به نظرم کمی خشن و ترسناک بود. در اولین دقایق زندگی با چنین خطری مواجه شدن و جان سالم به‌در بردن واقعاً کار سختیه. ولی هر چی که باشه طبیعت و قوانین حاکم بر اون اقتضاء می‌کنه که در جایی که شکاری وجود داره شکارچی هم وجود داشته باشه و هر کدوم از اونها برای بقاء و زنده موندن تمام تلاش خودشون رو بکنن.
   به‌نظرم از دیدن طبیعت و نوع روابط بین موجودات خیلی چیزها رو می‌شه آموخت و از زندگی‌شون الهام گرفت.
   پی‌نوشت: خیلی ممنونم از اینکه مستند Through the Wormhole رو معرفی کردی. این مستند رو تا حالا ندیده بودم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌نوشته‌های طاهره خباری