زیبایی‌‌های میکروسکوپی

گاهی می‌توان عظمت را در فاصله‌های دورتر دید و از وجود آنها شگفت‌زده شد، گاهی نیز عظمت را می‌توان در فاصله‌های نزدیک مشاهده کرد و محسور زیبایی‌های آن شد.

برای دیدن نیز گاهی بی‌نیاز از هروسیله و ابزاری هستیم و گاهی باید ابزاری باشد تا به‌وجود شگفتی خاصی پِی ببریم. هرچه هست دنیا چه در ابعاد مایکرو و چه در ابعاد میکرو، زیبایی‌های خارق‌العاده‌ای دارد که سال‌ها از چشمان ما انسان‌ها پنهان بوده است.

نیکون هر ساله مسابقه‌‌‌ای تحت عنوان دنیای کوچک نیکون یا Nikon’s Small World برگزار می‌کند که قبلاً در یکی از زنگ تفریح‌های متمم با آن آشنا شدیم.

در سال ۲۰۱۷ نیز در دو بخش عکس‌ و فیلم‌، آثار زیبا و شگفت‌انگیزی از دنیای میکروسکوپی با هم به رقابت پرداختند. از میان عکس‌های منتخب، من عکس کپک روی گوجه را بیشتر از همه دوست داشتم. با چشم‌های غیرمسلح یک کپک مانند لکه‌ای سفید رنگ به‌نظر می‌رسد، ولی وقتی آن را از نزدیک و با وضوح بیشتری تماشا می‌کنیم، زیبایی منحصربه‌فردی را در آن می‌بینیم:

از میان فیلم‌های منتخب نیز، فیلم عرق کردن انگشت انسان برای من خیلی جالب بود. ترشحات عرق روی پوست بدن آنچنان برای ما عادی شده که از ظرافت‌های موجود در آن بی‌خبر هستیم. مشاهده‌ی چنین مواردی، از نمایی بسیار نزدیک باعث می‌شود تا برای لحظاتی با دقت بیشتری به بدن خود بنگریم:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌نوشته‌های طاهره خباری