خواندن چه نوع کتاب‌هایی را ترجیح می‌دهم؟

برای من در این دنیا، لذتی بالاتر از کتاب خواندن وجود ندارد.

وقتی خواندن کتاب در کنار سکوت و تنهایی قرار می‌گیرد، حاصل آن می‌شود: لذتی عمیق‌تر و بیش‌تر و شیرین‌تر.

در پاسخ به این سوال که «خواندن چه نوع کتاب‌هایی را ترجیح می‌دهم؟» می‌توانم بگویم:

کتاب‌هایی که مرا در خود غرق کنند.

کتاب‌هایی که شوق خواندن و اتمام آنها یک لحظه هم در من خاموش نشود.

کتاب‌هایی که خواندشان باعث می‌شوند کتاب‌های بیشتر دیگری نیز بخوانم.

کتاب‌هایی که کمک می‌کنند تا بتوانم افکار و احساساتم را بهتر و عمیق‌تر بشناسم.

کتاب‌هایی که کلمات و مفاهیم جدیدی را بر ذهن و زبانم جاری سازند.

کتاب‌هایی که با باورهایم در تضاد و تناقض هستند، زیرا خواندن درباره‌ی تناقض‌ها مرا به فکر فرو می‌برد و حاصل آن یا باوری عمیق‌تر و یا باوری جدید‌تر و یا بازنگری و اصلاح باوری قدیمی می‌شود.

کتاب‌هایی که باعث باز شدن دریچه‌ی جدیدی در ذهنم می‌شوند. دریچه‌ای که می‌توانم با کمک آن محیط اطرافم را به‌شکلی دیگر نیز ببینم و تجربه کنم و درک کنم.

کتاب‌هایی که به سوال‌های ذهنی من پاسخ دهند و البته کتاب‌هایی که سوال‌های جدید دیگری را در ذهنم ایجاد کنند.

اگرچه به‌نظر نمی‌رسد همه‌ی کتاب‌هایی که می‌خوانیم، همه‌ی این ویژگی را با هم و یکجا داشته باشند، ولی در کل ترجیحم این است که سهم عمده‌ی زمان کتاب‌خوانی‌ام، صرف خواندن چنین کتاب‌هایی شود.

5 دیدگاه در “خواندن چه نوع کتاب‌هایی را ترجیح می‌دهم؟

 1. سرکار خانم طاهره خباری سلام و ارادت مجدد. خوشحالم کسی را یافته ام که بزرگترین لذتش را در زندگی کتابخوانی می داند و در این زمینه کاملا با شما هم عقیده ام هرچند بنده بعد از اینکه خودم را از بسیاری از تعهدات کاری رها کردم و به قول مرحوم استاد محمد قاضی “فارغ البالتر” شدک و به نوعی بازنشستگی خود خواسته و زودهنگام نایل آمدم، زمانم را بیشتر به مطالعه کتابها و گاها دیدن سریالهای خوب بریتانیایی اختصاص می دهم (اگر فرصتی به دست آمد، برایتان خواهم گفت چرا سریالهای چند قسمتی بی بی سی و بویژه ITV را ترجیح می دهم. محض نمونه اکیدا توصیه می کنم Inside No. 9 را تماشا کنید). بهرحال در سایت متمم دیدم دانش آموخته اقتصاد هستید ولی خوشبختانه حوزه مطالعاتی وسیعی دارید. امیدوارم بتوانیم در مورد کتابها، فیلمها، سریالها، آهنگها و علایق مشترکمان بیشتر با هم حرف بزنیم.

   1. سلام. همانطور که در نوشته قبلیم اشاره کردم، این یک سریال معروف انگلیسی است که تاکنون در سه فصل شش قسمتی ساخته و از بی بی سی پخش شده است. هر قسمت هم تنها سی دقیقه است و مثل آن سریالهای مثلا ده فصلی نیست که زمان ارزشمند آدم را تا مدتها ببلعد. برای هر قسمت مقاله ها و تحلیلهای مفصلی در ویکیپدیا هست و از آن کارهاست که با twist end آدم را شگفت زده می کند. در مصاحبه ای که توی یوتیوب هست، سازندگان سریال (دو هنرپیشه بسیار مستعد انگلیسی بنامهایReece Shearsmith و
    Steve Pemberton که در ایران ناشناخته اند ولی در بلاد غرب بغایت مشهورند و کارهای درخشانی هم برای تلویزیونهای بریتانیایی ساخته اند) گفته اند که از کارهای نویسنده بزرگ Roald Dahl الهام گرفته اند بویژه کتاب Tales of the Unexpected که بنده به زبان اصلی دارم هرچند این آقا را بیشتر بخاطر کارهایی نظیر Charlie and the Chocolate Factory و Fantastic Mr Fox می شناسند.
    ضمنا از شما ایمیلی گرفتم ولی وقتی پاسخ دادم، نمی دانم چرا برگشت خورد.

  1. مدینه جان. فکر کنم الانم داری 🙂
   من هم خوشحال هستم یه دوستی پیدا کردم که سلیقه‌ی کتاب خونیش شبیه منه.
   به‌نظرم به لطف وجود اینترنت و دسترسی آسون به اون، خیلی از خواسته‌ها دیگه در حد یه آرزو باقی نمی‌مونن و زود برآورده می‌شن. یکیش همین موردی که گفتی. داشتن یه دوست که روحیات و سلیقه‌ی مثل خودمون داشته باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌نوشته‌های طاهره خباری