جهان هولوگرافی: جهان هپروتی و هالوسالاری

مایکل تالبوت در سال ۱۹۹۱ کتابی با عنوان « ‎The holographic universe‬» نوشت که بعد از آن هیچ‌گاه تجدید چاپ نشد. این کتاب در ایران با عنوان «جهان هولوگرافیک» ترجمه شد و جالب اینکه تا لحظه‌‌ی نگارش این متن، به چاپ ۳۸ رسیده است.

اما ماجرا چیست؟ چرا این کتاب به‌رغم عدم استقبال در خارج از کشور در ایران به‌شدت مورد استقبال قرار می‌گیرد؟ آیا ما ایرانی‌ها بیش از اندازه به این موضوعات علاقه داریم؟

محمدرضا توکلی صابری در کتابی به نام «جهان فراطبیعی»به زیبایی هرچه تمام پاسخ این سوالات را می‌دهد.

جهان هولوگرافیک تالبوت در اصل از تلفیق دو نظریه حاصل شده است:

۱. نظریه روانشناس اتریشی به نام پریبرام بر این مبنا که مغز ما شاید مانند یک هولوگرام باشد که تصویرهای سه بعدی را در ذهن ما تولید می‌کند (که بسیاری از روانشناسان در آن تردید دارند).

۲. نظریه بوهم فیزیکدان آمریکایی مبنی بر اینکه سطح دیگری از حقیقت در ورای واقعیت فیزیکی ادراک روزمره‌ی ما وجود دارد (که بسیاری از فیزیکدان‌ها آن را نپذیرفته‌اند).

تالبوت با استفاده از این دو نظریه توانست در کتاب خودش ادعاهای ثابت نشده‌ی بسیاری را بیان کند. او بیان می‌کند که واقعیت و تخیل یکی است و مغز قادر به تفکیک بین آنها نیست. مغز می‌تواند فضا و زمان را درون خودش بسازد و علاوه بر غیب‌گویی و دسترسی به آینده، گذشته نیز از دست نرفته و می‌توان به آن نیز دسترسی پیدا کرد.

از دیگر ادعاهای تالبوت در این کتاب این است که افراد می‌توانند با تخیل خود، بدون استفاده از داروها و درمان‌های پزشکی نوین، بسیاری از بیماری‌های خودشان را درمان کنند.

تالبوت در این کتاب بیان می‌کند تمام قوانین فیزیک یک عادت است و تمام معجزات و امور فراعادی به علت این است که بخش بزرگی از واقعیت‌ها ساخته‌ی تخیل هستند، حتی ذرات زیر اتمی را ذهن فیزیکدانان می‌سازد و وجود واقعی ندارد.

او به طور کلی می‌گوید تمام امور ممکن هستند، زیرا به تعداد بی‌نهایت زیادی حقیقت بالقوه وجود دارد، برای همین تالبوت به راه‌حل‌های فراعادی و ارتباط داشتن برخی از افراد به جهان فراطبیعی نیز اشارات فراوانی کرده و وجود آنها را به شیوه‌ی هولوگرافیک ثابت می‌کند!

آقای توکلی صابری در فصل ۱۴ کتاب جهان فراطبیعی و در نقد جهان هولوگرافیک می‌گویند:

تالبوت در چنان جهلستانی زندگی می‌کند که خودش نمی‌داند یا می‌داند ولی همانند همه کسانی که به این شغل شریف اشتغال دارند و از این خزعبلات نان می‌خورند، نمی‌خواهد واقعیت‌ها را بپذیرد.

در جهان هولوگرافیک آقای تالبوت، هر ادعایی هر چه پوچ‌تر باشد جالب‌تر است.

به همین دلیل ایشان جهان هولوگرافی را جهانی مالامال از هپروت و هالوسالاری می‌نامند. جالب اینجاست هنگامی که ایشان تصمیم به نوشتن این نقد گرفتند، این کتاب به چاپ چهاردهم رسیده بود و ایشان به‌شدت متأسف شدند از اینکه چرا زودتر نقدی بر این کتاب ننوشته‌اند.

جالب‌تر اینکه متوجه شدم حتی با نوشتن چنین نقدی هنوز شاهد استقبال گرم از این کتاب در سطح جامعه هستیم به شکلی که در آبان ماه سال جاری این کتاب جز کتاب‌های پرفروش هفته در فیدیبو قرار گرفته بود و از طرفی نسخه‌ی چاپی آن هنوز تجدید چاپ می‌شود.

متأسفانه کتاب دیگری نیز به نام «ذهن هولوتراپیک: راهی به سوی جهان هولوگرافیک» ترجمه و چاپ شده که چاپ هشتم آن نشان از استقبال از چنین موضوعات بی‌پایه و اساس و غیرعلمی دارد.

البته آقای توکلی صابری خواندن کتاب جهان هولوگرافی را به یک دلیل پیشنهاد می‌کنند، آن هم برای آموختن تفکر عقلایی و نقد خردگرایانه‌ی خرافات، و نه اینکه بخواهیم جهان‌بینی خود را براساس چنین ادعاها و توهمات و خزعبلات بی‌پایه و اساسی بنا کنیم.

 

پی‌نوشت: در این کتاب علاوه بر نظریه جهان هولوگرافیک، تعداد دیگری از معروف‌ترین نظریه‌های شبه‌علمی و ضدعلمی رایج در قرن بیست و یکم (از جمله: هومیوپاتی، تصادم جهان‌ها، انرژی درمانی، سایمنتولوژی، عرفان کیهانی و…) را به بوته‌ی نقد گذاشته که به‌نظرم خواندنش ارزشمند است. هم به این‌خاطر که باعث می‌شود با برخی از معروف‌ترین نظریه‌های شبه علمی آشنایی بیشتری پیدا کرده و هم اینکه با شیوه‌ی نقد کردن و تشخیص یک نظریه‌ی علمی از نظریه‌ی شبه علمی و ضدعلمی نیز آشنا می‌شویم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌نوشته‌های طاهره خباری